5 krůčků, jak začít se sebeláskou (a nezaměňovat ji se sobectvím)

Featured image for “5 krůčků, jak začít se sebeláskou (a nezaměňovat ji se sobectvím)”

Pokud neustále jen plníš očekávání druhých, navenek působíš dokonale – uvnitř se ale cítíš vyčerpaná, smutná, nenaplněná. Připadá ti, že máš všechno, a vlastně nic. Žít pod takovým tlakem je náročné a dlouhodobě neudržitelné. Na každém rohu slyšíš, že klíčem ke šťastnému a naplněnému životu je sebeláska. Jenže jak se přepnout ze stavu vnitřní prázdnoty do „mám se ráda a jsem pro sebe na prvním místě“?

Sebeláska je proces. Ne proměna lusknutím prstů

Abychom mohly zdravě a laskavě pečovat o druhé, je důležité dosytit sebe. Sebeláska neznamená být zahleděná do sebe a nevnímat okolí, naopak. Chceme-li dávat, potřebujeme sílu, energii, a hlavně chuť do života. 

Něco ti ale prozradím: nevěřím na extrémy. A v sebelásce už vůbec ne. Neexistuje tlačítko, které stiskneš a lusknutím prstů se přijmeš taková, jaká jsi, a tvůj život se zalije sluncem. Pro začátek se nalaď na to, že sebeláska je proces, ne zázračná změna za dne na den, a začni těmito 5 pomalými krůčky.

  1. Přestaň se srovnávat s ostatními

Každá z nás je jedinečná a má svou vlastní cestu. Namísto srovnávání, které tě stahuje do nedostatku sebevědomí a sebelásky, se zaměř na své vlastní úspěchy a pokroky. Co se ti dnes povedlo? Z čeho máš radost? Zkus ocenit vše, co jsi dnes zvládla. Pochval se za jakoukoli drobnost. A zítra znovu. A pozítří znovu. 

  1. Věnuj čas sama sobě

Co ráda děláš? Co tě baví, naplňuje, těší? A kdy sis to dopřála naposledy – bez výčitek, že bys místo toho měla dělat něco jiného? Otevři diář a naplánuj si v následujícím týdnu aspoň jednu dobíjející aktivitu (nebo klidně pasivitu). Můžeš cvičit, meditovat, zajít si na masáž nebo si „jen“ vypít teplé kafe v útulné kavárně. 

Tip: Pusť si do ucha podcast Pro bohatší život, kde jsem se rozpovídala o našich brzdách na cestě ke štěstí a úspěchu.

  1. Přijmi své chyby a nedokonalosti

Za každou chybu známka dolů. Brrr, pamatuješ? Naštěstí už nejsme ve škole a víme, že chyby mají v našem životě důležité místo. Bez nich bychom se nikam neposouvali a nemohli růst. Můžeš se vědomě rozhodnout, jestli se kvůli chybám a nedokonalostem budeš trápit, nebo je přijmeš jako součást své jedinečné cesty. Jako kamarádky, díky kterým jsi silnější, zkušenější, sebevědomější. 

  1. Dej si pauzu od očekávání druhých

Soustředíš se často na to, co od tebe očekávají ostatní? Sama vím, jak moc je to vyčerpávající. Jaký život chceš žít ty? Jak by vypadal tvůj ideální den? Dnešní? Zítřejší? A co víkend? Jaké by to bylo, kdybys tentokrát na první místo dala sebe? Oprosti se na chvilku od toho, co je potřeba udělat nebo co se od tebe očekává. Doma, v práci, kdekoli. Tvoje štěstí a pohoda jsou stejně důležité jako štěstí a pohoda druhých.

  1. Raduj se z každého krůčku

Sebeláska je proces. Vyžaduje trpělivost a sebekázeň. Když ale vytrváš a každý den zaseješ malé semínko, sklidíš nakonec něco, co ti promění život. 

Nebuď na to sama

Pokud jsou pro tebe sebeláskové začátky náročné, dopřej si podporu průvodce, psychologa nebo kouče, člověka, který bude stát při tobě. Já se například považuju za takovou fanynku svých klientek. Fandím jim, věřím v ně, motivuji je k tomu, aby i ony v sebe uvěřily a staly se pro sebe tím nej životním zázrakem.

Ráda podpořím na sebeláskové cestě i tebe. Napiš mi nebo se přidej do uzavřené facebookové skupiny Wellness pro mysl, kde můžeš své úspěchy, radosti i povzdechnutí sdílet s partou podobně naladěných žen. 


Sdílet článek: